Luffy, a mitologia.
Ten temat nie posiada streszczenia.
Aktualnie ten wątek przeglądają: 1 gości
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź
Shiosu

Szczur Okrętowy

Licznik postów: 47

Shiosu, 24-05-2018, 21:39
Hej! Po przeczytaniu pewngo arytukułu i połączeniu Luffy'ego z mitologią powstało mi sporo połączeń. Big Grin Z góry sorry za błędy, ale trochu dużo pisania.

1.W wierzeniach hinduskich i wróżbiarstiwe znajdziemy przykłady mitologii związanej z małpami, które istniały przed pojawieniem się buddyzmu, czyli coś około 500 lat p.n.e..

2.Kiedy buddyzm dotarł do Japonii małpy stanowiły już element budyjskiej legendy, sztuki i ikonografii. Od tamtej pory kult małp zyskał w Japonii ogramną popularność, szczególnie pośród
praktykujących Taoistycznych Koshinów i zwolenników byddyzmu Tendai Shinto skupionych wokół sanktuarium Tendai na Hiei.

*Niektórzy uczeni uważaj, że 3 słynne małpy pochodzą z Japonii.

(3 MAŁPY?! Nie brzmi znajomo? Garp, Dragon, Luffy.)

3.Kolor czerwony jest często kojarzony z małpami, ponieważ oznacza podwójną rolę małp jako obrońcy przed chorobą oraz patrona płodności.

(Luffy jest kojarzony z kolorem czerwonym.)

4. Centralne bóstwo z Hiei to Sanno Shinto. Posłaniec Sanno to małpa. Bóstwo Sanno reprezentuje trzech ważnych buddów (Shaka, Yakushi, Amida), którzy z kolei reprezentują trzy najważniejsze bóstwa w 
Hie Shrine (https://en.wikipedia.org/wiki/Hie_Shrine). Tymi trzema bóstwami są Omiya, Ninomiya i Shoshinshi. Łącznie w 
górach znajduje się 21 bóstw Sanno, każdy powiazany z określonym buddyjskim odpowiednikiem.
Te manifestacje bazywane są Hie Sanno Gongen.Co więcej numer ma ogromne znaczenie w doktrynie (zespół twierdzeń, założeń i dogmatów religijnych, filozoficznych, politycznych lub wojskowych)
Tendi. Potwierdza to pogląd, że motyw trzech małp powstał w Japonii w związku z Hiei i Tendai Shinto.

(21 bóstw z posłańcem w postaci małp? Hmm Monkey D. są lub byli posłańcami Boga?

Liczba 21 sprawiła, że pomyślałam o 20 królestwach vs. 1 królestwo (czyżby starożytne królestwo?))

5.Indie-Historia linii Monkey, mitologia prebuddystyczna.
W języku starożytnych Idnii termin Vanara oznacza małpe. Najbardziej znaną Vanarą jest Hanuman, małpi wojownik pojawiający się w opowieści Ramajana. Jest on manifestacją/awatarem hinduskiego bha Śivy. W jednej 
z wersji opowiadania Śiva i Parvati (bogini hinduistyczna reprezentująca łagodny aspekt Śakti, mocy boga Śiwy) przekształcają się w małpy i no w sumie pładząc Hanumana. (Big Grin
Ponieważ ich związek miał miejsce w formie małp, Śiva zdaja sbie sprawę, że jego dziecko będzie małpą, dlatego zleca Vayu (bóstwa wiatrowe), by złożyli jego potomstwo w macicy
źeńskiej małpy o imieniu Anjana.Anjana była pierwotnie niebiańską dziewicą zwaną Punjisthala, ale klątwa zmieniła ją w małpę. Także przy "pomocy" (zapłodnieniu) Vanyu i Anjany rodzi się Hanuman. Z tego powodu jest również nazywany
Maruti (syn wiatru) i Anjaneya (syn Anjany).

(Brzmi myląco, ale jest w tym coś interesujacego... Ojciec Hanumana jest bogiem wiatru, a matka Boską dziewcicą (nasuwa mi się tu Celestian Dragons)
Co prawda nie znamy diabelsiego owocu Dragona, ale przyznacie to ma sens.)

6. Legenda głosi, że Hanuman, wkrótce po urodzeniu pomylił słońcę z owocem, który mógł zjeść. Kiedy wyruszył w pogoń za słońcem został pokonany przez grom zesłany przez indyjskiego boga Indrę. 
Piorun uderzył Hanumana w szczęke i przeciął mu policzek. Od tamtej pory nosi nazwę Hanuman. ( "hanu" oznacza policzek). Leżał nieprzytomny póki Indra nie użył magii, by uspokoić boga wiatru
Vayu, który wyssał całe powietrze w kosmo okazując niezadowolenie z Indry. Aby uspokoić Vayu bogowie obdarzyli Hanumana boskimi mocami. Gdy Hanuman dorasta staje się niepokonany, chociaż często
z własnej winy pakował się w problemy. W kńcu za swoje psoty zostaje przeklęty przez mędrców- musi zapomnieć o swoich mocach, dpoóki sobie o nich nie przypomni.
W opowieści inni Vanarowie (małpy) pomagają mu przypomnieć sobie o jego mocach, których następnie używa do pomocy Ramie(jeden z bohaterów opowieści) w uratowaniu jego żony,
Sity od złego Rawany. Hanuman odkupia samego siebie i staje się metaforom odwagi, lojalnosci i oddania.

(Pomylił słońe z owocem do jedzenia? Może chodzić o to, że Luffy zjadł diabelski owoc, któego nie powinien?
Hanuman walczy z bogiem grzmotów i robi sobie zadrapanie na policzku. Luffy też je ma. 
Jeąli chodzi o walke to może chodzić o Enela lub Big Mom. Indra ma dwie bronie grzmoty i słońce, a BM ma Prometeusza i Zeusa.

No cóz rozpisałam się Big Grin Jest wiele więcej takich przykładów, ale to są takie, które najbardziej zwróciły moją uwagę co myślicie?
"Myślę, że człowiek posiadający największą wolność jest królem piratów!!!."- Monkey D. Luffy.   
Dzik

Wilk Morski

Licznik postów: 74

Dzik, 24-05-2018, 21:55
Nie chcę wchodzić za bardzo w temat, ale Oda to kumaty gościu i jestem pewien, że łyknął co nieco religii. Zresztą, wystarczy poczytać historię Momotaro i jego spotkanie z psem, bażantem i małpą by pozbyć się wątpliwości.
Jeśli tylko Oda nie rozwlekałby wątków ponad miarę, i nie jarał się tak bardzo transwestytyzmem (okama), to ta manga byłaby 10x lepsza.
CCORD

Gorosei

Licznik postów: 4,252
Miejscowość: Siedlec :]

CCORD, 24-05-2018, 23:20
Inspiracje mitologią są bardzo często i w zasadzie nieuniknione. Jak wspomniał Dzik, jestem pewien, że Oda jako gOda wrzucił do mangi jakieś nawiązania do mitologii, bo to po prostu coś co ludzie lubią. Nie będę się rozpisywał dokładnie gdzie, co i jak, ale wydaje mi się, że nawiązania do różnych rzeczy z historii i mitologii są czymś stosunkowo częstym w OP.
"Love, hope, compassion...
This is what people say monster SOULs are made of.
But the absolute nature of "SOUL" is unknown.
After all, humans have proven their SOULs don't need these things to exist."
Spoiler

[Obrazek: hSzDtT]

Subskrybuj ten wątek Odpowiedź