Data Booki [Spoilery]
Ten temat nie posiada streszczenia.
Aktualnie ten wątek przeglądają: 1 gości
1 2
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź
Art

Dowódca dywizji Yonko

Licznik postów: 1,953

Art, 30-10-2010, 12:53
Zakładam ten temat w związku ze zbliżającą się premierą czwartego Data Book'a o nazwie Green (poprzedzały go red, blue i yellow).
Książeczka zawiera masę informacji nie zawartych w mandze czy anime. Mnóstwo ciekawostek dla zagorzałych fanów...czyli właściwie nas wszystkich : ). Green będzie wydane w listopadzie i pojawiają się już spoilery co do jego zawartości. Na razie są to informacje dotyczące składu załogi, ale książka ma posiadać masę ciekawostek dotyczących wojny w Marineford.
Data Booki nie posiadają niestety całkowitych tłumaczeń, ale będę starała się aktualizować ten post o wszelkie ciekawe informacje jakie zdołam wyłapać : )

Obrazki:
Spoiler

[Obrazek: 1q4z1l.jpg]
[Obrazek: 11dc521353e.jpg]
[Obrazek: 11dc522353e.jpg]
[Obrazek: 154i0a1b7c0.jpg]
[Obrazek: 154i0a2b7c0.jpg]
[Obrazek: 1508db1dc29.jpg]
[Obrazek: netaren82702.jpg]

Tłumaczenie z obrazków:
Spoiler

oryginał: AohigeAP
polskie: Szczery (dzięki Wink )


Zaskakujące hobby Zoro: Zoro lubi przeglądać ilustrowane przewodniki po broniach, podobnie jak zdobyte nagrody za głowy.
Imię Sanjiego brzmiało Naruto! : Początkowo Sanji był nazwany Naruto. Ale że Naruto zaczęło być wydawane, [Oda] zmienił mu imię na Sanji.
Rozmaite pomysły na Nightmare Luffy'ego: Były pomysły takie jak "uprzejmy i poważny" Luffy z zaczesanymi włosami. To, że zdobędzie cień szermierza aby władać mieczami, było już postanowione.
Tatuaż Ace'a: Inicjał Sabo został wyryty w tatuażu Ace'a! (pff...)
Luffy był beznadziejny w kłamaniu nawet kiedy był jeszcze dzieckiem!
Dadan początkowo był mężczyzną: Wczesnym projektem Dadana był mężczyzna. Nosił kapelusz kasa(?), ciemne okulary i palił fajkę.
Owa piękna pani a obrazku... To jest właściwa Dadan KIEDY BYŁA MŁODA.
Rozmowa Ace i Garpa ma ukryte znaczenie: Nie informując o tym czytelników, tak naprawdę rozmawiali o Rogerze! (pff...)
Przerażająca twarz na głowie Choppera!? To początkowo miało być użyte na Podniebnej Wyspie, Robin kopiująca swą twarz na tyle głowy Choppera. To było zbyt koszmarne by zostało użyte.
Wczesnym projektem Choppera był renifer-zebra palący cygara.
Chopper nigdy nie zakocha się w ludzkich kobietach. Może się z nimi przyjaźnić i je podziwiać, ale nie będą one dla niego atrakcyjne jako partnerki.
Wczesny Franky: Wczesne projekty Franky'ego to szczupły, wysoki mężczyzna który spędził sporo życia w więzieniu. Mógłby tworzyć bronie, ale nie mógłby z nich korzystać.
SUPER BIELIZNA FRANKY'EGO CAŁY CZAS SKRYWA JEGO RZEMIEŚLNICZE NARZĘDZIA.
Interakcja między Usoppem i Garpem: Choć zostało to usunięte ze względu na ograniczoną ilość stron, początkowo miejsce miała scena, w której Garp i Usopp ze sobą rozmawiają!
Usopp okazuje w niej niepokój o swego ojca w załodze Piratów Czerwonowłosego, a Garp prosi Usoppa o zaopiekowanie się jego wnukiem.
Pirat z opaską na oku pojawi się później w serii.
Wczesne projekty: palący cygara renifer jako lekarz, Naruto/Sanji jako kuk, szkieletor jako muzyk, snajper na stanowisku pierwszego oficera, kobieta nawigator i szermierz wojownik. Większość z nich zostało wprowadzonych w serię, lecz cieśla miał być karłem, a Franky wątłym wytwórcą broni.


Oryginał:

Spoiler

Tłumaczenie: AohigeAP

Unexpected hobby of Zoro: Zoro likes to flip through picture guides of weapons, as well as collected book of bounty heads.
Sanji's name was Naruto!: Originally Sanji was named Naruto. But Naruto started serialization, so he changed his name to Sanji.
Various ideas of Nightmare Luffy: There were ideas such as "polite and serious" Luffy with a side-part hair style. Him taking in shadow of a swordsman to use swords was already decided as well.
Ace's tattoo: Sabo's initial was carved into Ace's tattoo! (duh)
Luffy was terrible at lying even back when he was a little kid! (duh)
Dadan was originally a man: Early design of Dadan, he was a male. He wore a kasa hat, shades, and smoked a pipe.
The pretty lady shown in the pic... is the current Dadan WHEN SHE WAS YOUNG.
Ace and Garp's conversation had hidden meaning: Without letting the readers know, they were actually talking about Roger! (duh)
Spooky face on Chopper's head!?: This was originally going to be used in Sky Island, Robin doing a Face Flower on back of Chopper's head. It was way too creepy to be used.
Chopper's early design was a zebra-raindeer that smokes cigar. Holy hell.
Chopper will never fall in love with a human. He can befriend them and respect them, but he won't find them attractive as a mate.
Early Franky: Franky's early designs were slim, tall man who spent much of his life in jail. He could forge weapons, but could not use them.
FRANKY'S SUPER UNDERWEAR HOLDS HIS CRAFTING "TOOLS" AT ALL TIMES.
Usopp and Garp's interaction: Although it was cut due to page limitation, there was a scene originally where Garp and Usopp have a conversation!
Usopp shows his concern about his dad in the Red Hair Pirates, and Garp asks Usopp to take care of his grandson.
Eye-patch pirate will show up later in the series
Early designs: cigar-smoking raindeer as doc, Naruto/Sanji as cook, a skeleton as a musician, a sniper as First Mate, a female navigator, and a swordsman warrior.
Most of these have carried through in the series, but the shipwright was a midget and Franky was a skinny weaponsmith.


Ja od siebie mogę narazie napisać.... a niech mnie! Chopper z cygarem *_* i Dadan...straszny przykład tego co czas robi z ludźmi Big Grin
Taboret warrior

Imperator Podziemia

Licznik postów: 617

Taboret warrior, 30-10-2010, 14:32
Ja już dawałem temat o naruto databook mogłem i o one piece databook, no trudno jestem ciekaw nawet japońskiej wersji xd

EDIT:
Nie patrzyłem na to co w spoilerze jest. Z tego co powierzchniowo zrozumiałem z english tłumaczenia:
Chyba jednak potwierdzono że to skreślone "S" na ramieniu Ace'a oznaczało Sabo Wink Lol Sanji miał się nazywać "naruto"? :O Sory Oda nie pierwszy na to wpadłeś xD
Widać Oda miał dużo wersji postaci zanim stworzył tą, jego zdaniem idealną. Rozwalił mnie Chopper w paski niczym zebra xd
Blek

Dowódca dywizji Yonko

Licznik postów: 2,587

Blek, 30-10-2010, 14:50
Sanji jako Naruto? Podziękujmy Kishimoto za wpieprzenie się na rynek ze swoim dziełem Wink

EDIT: Istnieją gdzieś w necie pozostałe databooki przetłumaczone na język angielski? SBSy są fajne, a to wydaje się być jeszcze fajniejsze Smile
Art

Dowódca dywizji Yonko

Licznik postów: 1,953

Art, 30-10-2010, 15:05
Taboret warrior napisał(a):Ja już dawałem temat o naruto databook mogłem i o one piece databook
Widziałam temat. Sporo pracy w to włożyłeś, ale jak sam napisałeś, grupa angielska przestała tłumaczyć. Tak jest najczęściej. Taki Data Book ma zawsze kilkaset stron i projekt często nie jest dokańczany.

Bl3k napisał(a):Istnieją gdzieś w necie pozostałe databooki przetłumaczone na język angielski? SBSy są fajne, a to wydaje się być jeszcze fajniejsze Smile
Niestety nie. Istnieją przetłumaczone pojedyncze strony, ale nie całe książeczki. Dla przykładu DB Yellow ma ok 300str z czego ok 20 jest jedynie przetłumaczonych. Oczywiście najważniejsze informacje z tych pozycji już od dawna krążą w internecie czy można je przeczytać na OP Wiki, ale w ładnej, książkowej wersji są niedostępne.

Mam cichą nadzieję, że poważniej się wezmą za Green, bo nawet jeśli będzie tego kilkaset stron, to jak znajdzie się tłumaczenie z chęcią wezmę się za edycję tego.
blumkers

Wilk Morski

Licznik postów: 58

blumkers, 30-10-2010, 16:32
Haha! Chopper - renifero-zebra i cygara. xd :rotfl:
Ciesze się, że Sanji nazywa się Sanji, a nie Naruto. Do takiego kobieciarza nie pasuje Naruto. Przynajmniej teraz nie.
Dadan! Wyglądałaś jak kobieca wersja Mihawka!

Hmm, jakby się tak już One Piece rozkręcił w Polsce to moze JPF zajęłoby się tymi Data Bookami...
Pioni3r

Wilk Morski

Licznik postów: 55

Pioni3r, 30-10-2010, 16:49
Mam pytanko, a gdzie można dostać pozostałe data booki już przetłumaczone ?, bo w dziale manga nie było ich Smile
Furt Oxen

Imperator Podziemia

Licznik postów: 599

Furt Oxen, 30-10-2010, 16:52
Co prawda to prawda, szkoda, że nie ma tłumaczeń DataBook'ów. Fajne by było jakby JPF' nad tym w przyszłości pomyślał. ;p

[ Dodano: 2010-10-30, 15:53 ]
Cytat:Mam pytanko, a gdzie można dostać pozostałe data booki już przetłumaczone ?, bo w dziale manga nie było ich Smile

Czytaj uważniej posty innych. ;d
Art

Dowódca dywizji Yonko

Licznik postów: 1,953

Art, 30-10-2010, 18:21
blumkers napisał(a):Hmm, jakby się tak już One Piece rozkręcił w Polsce to moze JPF zajęłoby się tymi Data Bookami...
Kondo napisał(a):Co prawda to prawda, szkoda, że nie ma tłumaczeń DataBook'ów. Fajne by było jakby JPF' nad tym w przyszłości pomyślał. ;p
Ja bym się cieszyła gdyby przynajmniej jakieś wydawnictwo angielskie jak choćby Viz, zajęło się tymi pozycjami. Niestety ci wciąż nadganiają z mangą.
Taka ciekawostka, niemieckie Carlsen ma przetłumaczone Data Booki i są one dostępne do kupna(przy czym tam już prawie nadgonili aktualne tomy). Jak ktoś zna język to może czytać : ).
Na JPF nie ma co liczyć. Narazie wisi nad nimi perspektywa 60tomów mangi i duże, w związku z tym, oczekiwania fanów. To sporo ; )
Taboret warrior

Imperator Podziemia

Licznik postów: 617

Taboret warrior, 30-10-2010, 19:09
Pewnie chciał go nazwać Naruto bo to słowo znaczy "wir" jak zakręcone brwi kuka Tongue
Art

Dowódca dywizji Yonko

Licznik postów: 1,953

Art, 30-10-2010, 19:20
Śmieszna sprawa z tym Naruto.
W październiku 1998 pojawił się tom OP, gdzie był po raz pierwszy przedstawiony Sanji. Naruto natomiast, wychodzi dopiero od 1999r. Oczywiście wcześniej był w jeszcze 97 one-shot z Naruto, ale nie oznaczało to, że manga będzie kontynuowana. Oda tak na zapas wycofał się z imienia...czy miał wtyki u Kishimoto? Big Grin

Wiecie, teraz się cieszycie, ze zmienił imię, ale gdyby jednak Oda był pierwszy, to skojarzenia wcale nie musiały by być tak złe. Kto wie...może to główny bohater mangi Kishimoto musiałby mieć imię zmienione ; )
Ayanami

Wicekapitan

Licznik postów: 273

Ayanami, 06-11-2010, 18:55
Art napisał(a):Na JPF nie ma co liczyć. Narazie wisi nad nimi perspektywa 60tomów mangi
Pomyślałam o tym samym. Dopiero co za niedługo wyjdzie pierwszy tom mangi, a zostanie jeszcze 59. Za ile lat oni skończą je tłumaczyć? Albo czy w ogóle istnieje szansa aby zrównali się z mangą? Nie ma. Angielskie wydawnictwa potrafią nadganiać tytuły jeśli chcą, ale nie polskie.

Cieszę się, że Sanji to Sanji a nie Naruto.
Cóż, pewnie to jedynie kwestia przyzwyczajenia, ale jednak gdy myśli się o tym teraz, po tylu latach, to oczywiste, że dziwnie nie pasuje Naruto do Sanji'ego.
"Mroczny bohater to rycerz w zbryzganej krwią zbroi. Jest brudny i zmęczony, 
i cały czas robi wszystko, żeby zaprzeczyć, że jest bohaterem".
blumkers

Wilk Morski

Licznik postów: 58

blumkers, 06-11-2010, 21:49
Znalazłam takie coś.
Spoiler

*Nami was originally planned to be a battle-axe fighter. O_O
*Brook was originally planned to debut as a part of Buggy's crew. The idea for him came from his time working on Rurouni Kenshin. The origin was a single joke, "Sore ga kotsu!" Means, 'that's the trick!' OR 'that's the bone!'.
*HOLY ****! As recently as the start of the series ie. still in Chapter 1, Roger's mustache WAS in fact NOSE HAIR! The situations revolving around Roger became quite serious so it was changed to a real mustache. This lends some weight to the question of Ace's intended heritage.
*Crocus was originally called Potpouri(sp)
*There was going to be a 'Don Krieg 9000' where he modified himself into a mecha of sorts. *The sketch, in spirit, somewhat resembles the current Franky.
*Mr. 2 was originally Mr. Happy Birthday.
*Maple Reed was a female sword fighter fish WOMAN that became Hacchan. Maybe she's who Hacchan spoke of at Gyojin Island!!!!!! We'll find out soon!
*Tom was originally a human and his policy was that he'd never build a warship. But as his design changed, so did his personality.
*Here were the original matchups:
Lucci-Luffy
Calipha-Robin
Fukuro-Nami
Kaku-Sanji
Shakim (early Jabra)- Zoro
Apollo (early Kumadori)- Chopper
Blueno- Usopp
*Doflamingo was originally a rapper
*Original Kuma! Just like Oda said in the interview!!!!

Spoiler

[Obrazek: kumao.JPG]

*Margaret was intended to have the Neko Neko Fruit Model Black Cat.
*Hancock was originally much older. I'll venture a guess Shackey absorbed her history?
*Inazuma was originally a crab Zoan.
*Ace was originally Portgas D. Lang/Rangu?
*First thing decided about Teach wasn't even his name, it was his laugh.
*Magellan originally looked more like a traditional Satan, smaller framed and such. Basically same overall design though.
*Kizaru was originally (like the actor's best known roles) very cheerful.
*An early masked Shichibukai became Moriah.
*oriah was originally a priest with a split personality (thank you for not being unoriginal Oda). Then later he was a tactician with 4 kinds of traps. Eventually I imagine that became the 4 ghouls.
*Of interest, BB's original name was Everything D. Teach.

Oryginał załogi BB!
Spoiler

Original BB crew ideas

Many are mixed up. From top of right page is BB with his original name.
Moving clockwise, a note says 'cat' perhaps the swordswoman.
Under that is the crossed out name 'King Joker'. Probably the guy in the middle that seems to have become Vasco.
'Lappe(sp) Jesus' seems to be pointing to the man on the left middle.
Next to the clown is the original Doc Q with name intact.
Under him is the name 'Von ***oht' with a cartoon sketch that appears close to his infamous Drum shadow.
Next to the clown is the name 'Vasuray(sp) Shott' with an arrow pointing to the freak on bottom left.
Franky-lookin' dude is 'Last Lion'. He and the female cat character seem to have been mixed making Avalo.
The female has some ideas crossed out including 'cat'. The one not scratched out is 'fox'. She is NOT the samurai girl.
Eye-patched dude on left is Gigant Geo 'The Hungover'. Obviously that idea carried over to Vasco and the shaggy-ass original Shott design was applied to San Juan.
Nothing written by the two men.

Spoiler

[Obrazek: bbgreen.jpg]

Here's the sword chick. Makes it hurt all the more with what we ended up with huh?
Spoiler

[Obrazek: greensam.jpg]

CP9
Spoiler

Kumadori was then Apollo and Jabra was Shakim(Shakeen?)
[Obrazek: cpgreen.jpg]

Shichibukai
Spoiler

Rapper Doflamingo

Spoiler

[Obrazek: shigreen.jpg]

and Moria (yes that's early Perona)
Spoiler

[Obrazek: mogreen.jpg]

Okładka
Spoiler

[Obrazek: 0001wts.jpg]

Margaret z DF
Spoiler

[Obrazek: catwoman.jpg]

Don Krieg 9000
Spoiler

[Obrazek: donkrieg9000.jpg]

Sogeking i Oz - duży obrazek
Spoiler

[Obrazek: 346x.jpg]

Nami Cool
Spoiler

[Obrazek: 347j.jpg]

Mafioso Marines
Spoiler

[Obrazek: 356.jpg]

Female Hachi
Spoiler

[Obrazek: 351x.jpg]

Epic Admiral faces + Skinny Magellan
Spoiler

[Obrazek: 357vf.jpg]

WB Crew Concepts
Spoiler

[Obrazek: 359o.jpg]

Doma Concept - z tego co widzę to ci inni kapitanowie
Spoiler

[Obrazek: 360ce.jpg]


Oda coś Ty chciał zrobic tym Shichibukai! xd Perona wygląda jak opętana dziewczynka z horroru.
I z tym Rogerem... no zeby włosy z NOSA! Buahahaha! xd
Za duży napływ informacji. Brak mi słów na skomentowanie tego. xd
Blek

Dowódca dywizji Yonko

Licznik postów: 2,587

Blek, 07-11-2010, 10:51
Powiem tylko, że Jyabura był znacznie lepszym materiałem na szermierza niż Kaku. Szkoda, że Oda zrezygnowałem z tej walki.

Szkoda mi też trochę walki Usoppa i Blueno. Chociaż mając na uwadze genialne wprowadzenie Gear Second mogę to przeboleć.

Strasznie fajny ten Data Book. Czekam na więcej informacji
Art

Dowódca dywizji Yonko

Licznik postów: 1,953

Art, 07-11-2010, 18:13
Dobrze. Nie dawałam na razie DB, ponieważ kilku cleanerów pracuje nad ładnym wyczyszczeniem i połączeniem stron książki. Jednak dla najbardziej niecierpliwych:

530mb, 3000px
http://www.megaupload.com/?d=68VISENC
http://www.onepiece.ru/manga/Artbook/on ... 3000px.rar
lub mniejsza wersja:
http://www.megaupload.com/?d=4ENBO7SM
http://depositfiles.com/files/l7d8lgqt8

Tutaj, natomiast, daję informacje, które znalazłam. Są ore kopiowane z postów osób tłumaczących, więc często z ich również komentarzami. Ogólnie ang. Będzie ich zapewne więcej
Cytat:Usopp's opening candid comments:

Ever notice how there are lots of ships with animal heads on 'em? Long ago, really far back, in a ceremony for a ship's maiden voyage [Note: there's a proper name/translation for the ceremony in English but I'm not looking it up right now] people prayed for the safety of the ship and sacrificed an animal for it. Putting that sacrificed animal's head on the ship was the origin of animal figureheads on ships.

In other words that means...there was a lamb and lion sacrificed for Merry and Sunny!!!

(Just lying about the Merry and Sunny thing)

"TEN OR MORE MEMBERS"

Small corner brings back Luffy's declaration about crew members. They suggest this means he'll get, "AT LEAST," one new member in the New World. Note that in the same blurb, they count the current number at NINE.

We've been reminded that the three boys in Syrup all have their own dreams.

The splash mangas SUCK. Thy really dropped the ball. They've been squished to fit two on a page so they're very small. Lame. HOWEVER, each one comes with brand new comments in addition to the title.

WOAH! Helmeppo's 'determination' that was only hinted at in the cover story: "Someday I'll be stronger than you Dad! I'll be the one to bring you in!!"

There are collection of each member's 'animal pairing cover' between mini-arcs. Is it just me or is that not sweet as hell?

Apparently we may now consider Galdino a member of Buggy's crew.

Never noticed this but I believe they intend to point out Jango sailed off in Luffy's old boat. Haven't confirmed.

Jango's eyes may have been a play on words for the Japanese word for 'love', 'ai'. NOT confirmed as intentional by Oda.

They bring up Davey Jones specifically, so looks like we will indeed be hearing more about him.

They suggest that Ener has yet more ambition and he's heading towards it with his army.

More WB crew names:

Spellings NOT confirmed in English

Andre- Frankenstein/andre the giant-lookin' guy.
Hermy(sp)- The old fat lady pirate
Ramba- Spartan-looking dude
Vizarre- iron-jaw guy
Epoida- Snuffkin-lookin' dude.
Karma- Octopus head
Baron Lightning McGuy (fuck-off awesome name)- guy with huge nose and chin and lightning stache.
A O- weird dude with round teeth and big mouth, looks ever so slightly like Wanze.
Derakuahi- I literally wrote that in romaji cause I have no idea what the gag is offhand. Looks like and Arab...uh...turnip? freaky circle eyes.
Eylewan- The walrus
Blondie- pigish-looking fat guy. Don't remember him actually.
Amadob- Guy with a crown.

Will add katakana later if you guys didn't know these yet.

Moriah is the official spelling.


Jinbe is the official spelling.

Dracule is now without question the official spelling.


No space in Doflamingo.


Racklo- Marine giant that looks similar to Akainu.
Ronz- Marine giant with full helmet.


Norland's name comes from an 'island' 'not being there'. Or in other words, 'No land'.

Hiruruk's name comes from the German word for 'medical treatment'. Ivotas? Anyone? What's the correct spelling?

They suggest 3rd in command on Roger's ship was 'Bronze So-and-so' and even though they haven't shown up yet...


Okay guys, aside from the sketches, which are AWESOME, that's it. There's a LOT of sketch material, but I'm guessing you've probably seen 'em all already and someone already translated them. Peace!

------------------------------------------
Chores
Robin and Nami take turns doing their own laundry every day .
The boys do it all together once a week.


Oda planned to redesign Merry from the start. He even has a sketch from the start of the series that's DAMN close to the final version.


ORIGINAL FULL CREW


Pic 1 & 2

In these first two pix they have no names, simply jobs. This was his idea for the crew TWO YEARS before the start of the series. Interesting notes. The sniper, who became Usopp, is listed as the First Mate. We can see Brook there with a kamikaze headband and no afro. The creepy dude on the left appears to be a botanist or perhaps gardener, not sure, it simply says he likes plants. Also note the words 'sniper' crossed out by his name. The aspects of this character would, as we're just finding out now, be entirely absorbed by the character Usopp who is starting to use plants. The little guy on the far left is actually the Shipwright, can you believe it? Now we know where Oda thought up the idea of those catfish in his Hacchan story!!!
Spoiler

[Obrazek: greenc2.jpg]

Here we see a later picture of the crew together with heights and some names AS WELL AS NUMBERS. This is from just after the start of the series. Note Brook came before Franky. We can tell this is still before he solidified many of the designs. These three images are a goldmine for piecing together how Oda works.
Spoiler

[Obrazek: greenc3.jpg]

The idea of dried out Luffy came from Oda's early idea of what Luffy would look like if he didn't eat for only 3 days.


Shadow Zombies
Originally Chopper and Nami also had their shadows put into zombies in TB. In fact, the wedding dress was supposed to be worn by her zombie, not Nami. Sanji's original zombie was the armored General Zombie with the long neck and small horned head while Zoro's was the Wolverinish-looking zombie. Chopper's is hard to tell. Oars it appears at one point had Iva-style hair.

The Luffy you saw in the first image I posted in my first post was actually one form of Nightmare Luffy. Another form had him dressed looking like Freddy.


Nami was originally planned to be a battle-axe fighter. O_O


You saw the pic but originally Chopper was to be a striped reindeer.

LOL! Franky was originally planned to be a guy toughened by a long time in prison that could make AWESOME weapons but couldn't use them properly. Oh please give us that character someday!

Brook was originally planned to debut as a part of Buggy's crew. The idea for him came from his time working on Rurouni Kenshin. The origin was a single joke, "Sore ga kotsu!" Means, 'that's the trick!' OR 'that's the bone!'.

Ohhhhhhhh SNAP!

Usopp gets short-ended with 'cool down' chapters doesn't he??? He was suppsed to MEET AND TALK WITH GARP after Enies Lobby at W7!!!! They would have a scene where Usopp happened upon him and, worried about his dad, asked indirectly if the man known as Yasopp was still alive. Somehow Garp figures out who he is and after telling him that 'Chaser Yasopp' was still alive he leaves saying, "Take care of my grandkid."

HOLY FUCK! As recently as the start of the series ie. still in Chapter 1, Roger's mustache WAS in fact NOSE HAIR! The situations revolving around Roger became quite serious so it was changed to a real mustache. This lends some weight to the question of Ace's intended heritage.

Crocus was originally called Potpouri(sp)

There was going to be a 'Don Krieg 9000' where he modified himself into a mecha of sorts. The sketch, in spirit, somewhat resembles the current Franky.

Mr. 2 was originally Mr. Happy Birthday.

Maple Reed was a female sword fighter fish WOMAN that became Hacchan. Maybe she's who Hacchan spoke of at Gyojin Island!!!!!! We'll find out soon!

Mohda from Ace's story was drawn 'older' in Oda's notes. Will she appear again?

They say to watch the moon in the series because it was never full before Drum. That was intended so the final scene could be as it was.

Tom was originally a human and his policy was that he'd never build a warship. But as his design changed, so did his personality.

Original T-Bone was complete opposite. Super macho and only looked out for himself.

You guys know about the older Chimney and beautiful Cocoro.

OHHHHHMYGOD! There's a CP9 early design and VERSUS page!

Here were the original matchups:

Lucci-Luffy
Calipha-Robin
Fukuro-Nami
Kaku-Sanji
Shakim (early Jabra)- Zoro
Apollo (early Kumadori)- Chopper
Blueno- Usopp

The damage from his encounter with Tom was what was supposed to make Spandam look like a Panda.

Moriah was originally a priest with a split personality (thank you for not being unoriginal Oda). Then later he was a tactician with 4 kinds of traps. Eventually I imagine that became the 4 ghouls.

Doflamingo was originally a rapper.

An early masked Shichibukai became Moriah.

Original Kuma! Just like Oda said in the interview!!!!
[Obrazek: kumao.JPG]
Yeah that was indeed Jinbe. There are a bunch of different versions. Personally? We ended up with the weakest-looking one.

Margaret was intended to have the Neko Neko Fruit Model Black Cat.

Hancock was originally much older. I'll venture a guess Shackey absorbed her history?

Marines started out looking more like Mafia members than the Marines we know.

John Giant looked similar to the long-bearded giant from LG.

Sengoku looked VEEEEEEEERY similar to Woopslap(sp) at one point.

Kizaru was originally (like the actor's best known roles) very cheerful.

You know Dandan was gonna be a guy. Oda also drew a young SMOKIN' hot version of her. Same hair and all.

Magellan originally looked more like a traditional Satan, smaller framed and such. Basically same overall design though.

Inazuma was originally a crab Zoan.

Iva's design was basically set from the start.

Ace was originally Portgas D. Lang/Rangu?

A shitload of WB crew sketches follow.

First thing decided about Teach wasn't even his name, it was his laugh. That pic from a few days back was indeed BB. There was a version of BB with an eyepatch, but because of his 'reason' Oda dropped it.

There are rough sketches of the crew that combined with his handwritten notes are outta this world with speculation. Many MANY bits and pieces are similar to the final product.

Of interest, BB's original name was Everything D. Teach.

Yami Yami power was decided upon from long ago.

There was a babe, probably from Wano who was a swordswoman in BB's crew. The woman would become Devon.

AND THAT'S THE SKETCHES! If you're wondering there are sketches for EVERYTHING I listed here. I'm gonna get some sleep. You guys can look forward to all the pix when Ulrila scans the whole thing. They're BAD-ASS.

Sporo info. Mi najbardziej podobają się projekty postaci. Hancock wyglądała bosko z tatuażem na twarzy. Również niezła lacha była z prototypu Devon. Nie wiem jakim sposobem "ewoluowała" do obecnej postaci. Ogólnie, te informacje nabiorą większego sensu po zobaczeniu obrazków, więc do ściągania ; )
Ratlee

Gorosei

Wiek: 27
Licznik postów: 4,064

Ratlee, 16-11-2010, 08:35
http://forum.mangastream.com/showthread.php?t=10172

Na dole pierwszego posta jest mała wzmianka o tłumaczeniu Green Data Book'a ^^

[ Dodano: 2010-11-23, 06:56 ]
Przepraszam, że dubel, ale nikt by tego nie zauważył, gdybym dokleił do posta

Tak więc MangaStream wydała pierwsze 38 stron Green Data Book'a ^^ Enjoy Big Grin

http://mangastream.com/read/one_piece_green/68375012/1
[img=0x0]http://i.imgur.com/LpQnL15.png[/img]
1 2
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź