Gotuj z Pajmonem
Ten temat nie posiada streszczenia.
Aktualnie ten wątek przeglądają: 1 gości
1 2 3
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź
Pajmon

Imperator

Licznik postów: 2,138

Pajmon, 16-03-2014, 05:22
Witam.

W temacie tym dzielił się będę z wami przepisami mojego autorstwa, lub po prostu recepturami, które sprawdziłem i okazały się smaczne. Od razu uprzedzam, że jestem kucharzem amatorem z zamiłowania i lubię eksperymentować w kuchni, dla tego nie doszukujcie się tu jakichś wybujałych dań z 5'cio gwiazdkowych restauracji, tylko raczej prostego ale treściwego żarcia Big Grin


No dobra, to może na pierwszy palnik pójdzie danie mojego autorstwa które przyrządzam sobie najczęściej, czyli:

Makaron z sosem serowym (porcja dla 4 osób lub 2 studentów)
Przewidywany czas: mniej niż 30min

Potrzebne będzie:
- makaron (najlepiej penne)
- dwie duże (ok. 400g) śmietany 18% do zup (polecam śmietanę firmy PIĄTNICA)
- 2 lub 3 serki topione o smaku sera żółtego (w zależności jak bardzo serowy chcecie mieć sos)
- boczek wędzony surowy około 30dag
- cebula sztuk jeden
- majeranek

OPCJONALNIE:
Serek topiony o smaku sera możemy zastąpić serkiem śmietankowym, wtedy polecam dodać także pieczarki, które uprzednio obieramy, myjemy i podsmażamy na osobnej patelni i dodajemy do boczku oraz cebuli jeszcze przed dodaniem śmietany.

Sposób przyrządzenia:

Makaron gotujemy oczywiście al dente. Boczek kroimy w paseczki i wrzucamy na głęboką patelnię lub teflonowy rondel (bez dodawania oleju, tłuszcz sam się wytopi z boczku). Cebulę kroimy w kostkę i dorzucamy do boczku po tym, jak już tłuszcz się troszkę wytopi. Smażymy aż cebula się zeszkli. (W tym momencie dorzucamy też opcjonalne pieczarki które wcześniej podsmażyliśmy).
Teraz dodajemy śmietanę, od razu 2 puszki. Radzę zmniejszyć troszkę ogień i mieszać co chwilę. Dobrym patentem będzie też pokrywka, bo sos niemiłosiernie chlapie :hyhy: . Czekamy aż śmietana zacznie nam "bulgotać". W tym momencie dodajemy serki topione które wcześniej kroimy w kostkę, co by łatwiej i szybciej się rozpuściły. Dla jeszcze szybszego efektu rozpuszczania, nie wrzucamy od razu wszystkich serków, tylko dodajemy po trochu i ciągle mieszamy. Gdy sos zacznie mocniej bulgotać, dodajemy majeranek (ja sypię na oko, około 2/3 łyżeczki). Mieszamy i gotujemy jeszcze minutę pod przykryciem.

I gotowe! A tak wygląda efekt końcowy (wybaczcie, nie jestem specem w pięknym podawaniu dań xd)




[Obrazek: 2vb62c8.jpg]


SMACZNEGO!

 [Obrazek: giphy.webp] 
 
Sturmir

Wiceadmirał

Wiek: 27
Licznik postów: 1,484
Miejscowość: ECCLES MASTERRACE!

Sturmir, 16-03-2014, 06:03
Kuchnia studencka widzę. Nie licz, że ktoś twoje przepisy będzie wprowadzał w życie...
Pajmon

Imperator

Licznik postów: 2,138

Pajmon, 16-03-2014, 06:25
Sturmir to, że masz dwie lewe łapy do garów wcale nie musi oznaczać, że inni nie będą chcieli spróbować ^^ a poza tym tak jak napisałem, to dopiero pierwszy przepis, a podałem go, bo robię ten makaron najczęściej. Jest szybki, łatwy, smaczny i sycący ^^ nie będę się ograniczał tylko do jak Ty to nazwałeś "kuchni studenckiej".

 [Obrazek: giphy.webp] 
 
Sturmir

Wiceadmirał

Wiek: 27
Licznik postów: 1,484
Miejscowość: ECCLES MASTERRACE!

Sturmir, 16-03-2014, 06:28
Ej ja też coś tam gotuję, ale czegoś takiego w życiu bym nie zjadł (za mało mięsa~!). Nie chcę cię tu jakoś obrażać ani zrażać do pisania swoich przepisów czy coś, po prostu wątpie żeby komuś przyszła ochota na takie danie >.>
Hyrule

Gold Experience Requiem

Licznik postów: 2,042

Hyrule, 16-03-2014, 07:18
A ja sobie chętnie zrobię. Może nawet jutro. Lubię takie carbonarowate smaki, ale chyba trochę sobie zmienię proporcje. Dzięki za podrzucenie, Pajmon. Przyznam, że sobie będę tu zaglądał, jak coś wrzucisz. A i może sam zacznę się dorzucać ze zdjęciami. Smile Mam zdjęcie ostatniej pizzy chyba jeszcze na komórce, to może wrzucę z przepisem.

@Sturmir - Nie bąd?? upierdliwy. Mi się np. serio ten temat spodobał, a i już od jakiegoś czasu sam też kombinuję różne pomysły i modyfikacje w kuchni. W zasadzie już nawet sporo mi się tych przepisów nazbierało. Generalnie często polega to na tym, że patrzę do lodówki i kombinuję, jak by tu fajnie wykorzystać to, co w niej zostało.
Sturmir

Wiceadmirał

Wiek: 27
Licznik postów: 1,484
Miejscowość: ECCLES MASTERRACE!

Sturmir, 16-03-2014, 07:23
what the hell!?
Prawdziwi faceci nie gotują z przepisów. Oni mieszają składniki na ogniu aż staną się jadalne!
Ale tobie się w sumie nie dziwie Hyrule, w końcu chemik jesteś. Zapewne jara cię degustowanie tych wszystkich białek, aminokwasów, barwników i konserwantów...
I nie zaczynajcie, bo sam zacznę wrzucać fotki tego co jem jak jakiś hipster...
Hyrule

Gold Experience Requiem

Licznik postów: 2,042

Hyrule, 16-03-2014, 07:36
Hipster wrzuca fotki tego, co mu podają w jego starbaksach i innych knajpach, gdzie zamawia kawy z dziwnymi wzorkami na piance. Prawdziwy facet wrzuca zdjęcia tego, co sam zrobił. Wink

Cytat:Ale tobie się w sumie nie dziwie Hyrule, w końcu chemik jesteś.

Ale wiesz co? Serio gotowanie mi strasznie przypomina pracę w labie organicznym. Tam jest właśnie takie pichcenie, często wedle jakichś przepisów, które można modyfikować, naginać w zależności od znajomości prawideł. Stosuje się różne techniki i poznaje, jak się różne rzeczy zachowują, na co z czym uważać, co wymaga jakich warunków, "co się łatwo przypala", czego trzeba mało itd. Tutaj tyle minut, tutaj to z tym w zestawie, podłączamy to, w międzyczasie powoli wkrapiamy to, a jak się zrobi tak, to dodajemy trochę tego, odparowujemy, tu coś odstawiamy do lodówki/lodu, żeby się tegnęło ("przegryzło" w przypadku kuchni), tu pilnujemy temperatury na 180 stopni itp.
Ratlee

Gorosei

Wiek: 30
Licznik postów: 4,072

Ratlee, 16-03-2014, 12:55
Styrmir udaje męskiego mężczyznę - good try, najpierw zacznij wykonywać męskie rysunki, a pó??niej rzuć rysowanie i we?? jakiś męski zawód, jak np. Drwal! 'Nie zjadłbym, za mało mięsa! Rysownicy potrzebują dużej ilości mięskiego mięsa!' XD

Ja tam od dłuższego czasu mam ochotę na makaron z sosem serowym (ostatnio ciągle z pomidorowym jem, bo nie mogę normalnej śmietany dostać... a raz kupiłem z lidla sos carbonara i taaaki średniawy...)

Też zapewne zmienie proporcje, bo jak dla mnie 400ml śmietany to nawet na dwie porcje starczy, + mniej serków dam, nie pełną cebule, tylko pół i od siebie dodam bazylię, oregano i zioła prowansalskie, sól, pieprz(malutko soli i pieprzu) i może szczyptę papryki - uwielbiam przyprawy Big Grin

Od siebie mogę za jakiś czas dodać przepis na to:
Spoiler

[Obrazek: 2013-05-05-14.jpg]

[img=0x0]http://i.imgur.com/LpQnL15.png[/img]
Taito

Piracki oficer

Licznik postów: 700

Taito, 16-03-2014, 13:56
Podoba mi się tytuł tego tematu "Gotuj z Pajmonem" Big Grin

Sorki, ale takie danie mi nie podejdzie, musisz zrobić coś z mięsem, najlepiej z ciężkostrawnym, tak by pó??niej przeleżeć cały dzień, a gdy ktoś się mnie spyta co mnie się stało, to ja odpowiem jednym słowem:

" Pa....Pajmon!"

Pisz jakieś kolejne przepisy, na pewno przydadzą się studenciakom.

Sturmir, nie spinaj się.
Artur

Pierwszy oficer

Licznik postów: 1,136

Artur, 16-03-2014, 14:04
Jak dla mnie trochę za dużo makaronu. Dodać tutaj jeszcze mięso z piersi z kurczaka pokrojone w "kostki" i będzie git.
Blek

Imperator

Licznik postów: 2,588

Blek, 16-03-2014, 14:12
Przepis mi się nie podoba, ale wpadłem dzięki niemu na świetny pomysł przygotowania makaronu :3 Dzięki.
Pajmon

Imperator

Licznik postów: 2,138

Pajmon, 16-03-2014, 14:20
Tu chodzi tylko o to żeby było szybko, smacznie i do syta Tongue Artur nie wiem jak by to wyglądało z kurczakiem. Cały pic polega na tym by zrobić to bez oliwy, a w całości sosu czuć aromat wędzonego boczku.

 [Obrazek: giphy.webp] 
 
Sturmir

Wiceadmirał

Wiek: 27
Licznik postów: 1,484
Miejscowość: ECCLES MASTERRACE!

Sturmir, 07-04-2014, 21:21
No i co, gdzie te przepisy? Zraziłem cię, Pajmon swoim butthurtem? Tak łatwo się poddajesz?
Pajmon

Imperator

Licznik postów: 2,138

Pajmon, 12-04-2014, 13:43
Sturmir mało czasu mam ostatnio, ale nadrobię ^^

Jako że lato idzie i !czas schudnąć grubasy!, zapodam wam przepisem na fajną sałatkę. Wiadomo, sałatek jest tysiące i można je robić w przeróżnych konfiguracjach. Ja próbowałem już wielu, ale zapodam wam mój ulubiony mięsno-warzywny mix.

Wiosenna sałatka z kurczakiem (porcja dla 3 osób)

Potrzebne będzie:
- główka sałaty lodowej
- 1/2 papryki czerwonej
- 1/2 papryki żółtej
- 2 czerwone cebule średniej wielkości
- 2 duże pomidory
- średniej wielkości ogórek szklarniowy
- pierś z kurczaka
- curry / przyprawa do gyrosa (ja preferuje curry bo fajniej się komponuje ze smakiem warzyw)
- sos sałatkowy (dowolny, taki jaki wam pasuje)

Sposób przyrządzenia:

Pierś z kurczaka kroimy w małą kostkę i podsmażamy na patelni z curry lub przyprawą do gyrosa. Liście sałaty lodowej rwiemy na niewielkie kawałki. Paprykę kroimy na niewielkie paski, cebulę w piórka, pomidory i ogórka w kostkę. Wszystko jebut do jednej miski, zalewamy sosem sałatkowym, mieszamy i odstawiamy do lodówki na 15 minut.

I gotowe!

Dużo pracy przy tym nie ma, a zdrowo i bardzo, bardzo dobrze Big Grin

 [Obrazek: giphy.webp] 
 
Rain

Król piratów

Licznik postów: 3,825

Rain, 13-04-2014, 00:11
Za mało cebuli, mój Duch Prawdziwego Polaka tak mi podpowiada.

Dziś też robiłem sałatkę, mega prosta, smaczna i nie droga.

Potrzebujemy:

Mix Sałat (preferuje gotowy mix, sałata rzymska, lodowa, czerwona, rukola oraz roszponka)
Tuńczyk w oliwie (1 puszka lub 2 jak kto lubi)
Pomidor 1-2 (oczywiście kroimy w kostkę, jeśli mamy pomidorki cherry,dodajemy w całości)
Opakowanie grzanek (takie kwadratowe, małe grzanki)

Wszystko wymieszać razem, nie potrzebujemy oliwy z oliwek, gdyż dodajemy zalewę z tuńczyka.
I tyle, prosto, szybko,smaczne i zdrowo.
1 2 3
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź