Filozof Masashi Kishimoto - uczeń Empedokles'a?
Ten temat nie posiada streszczenia.
Aktualnie ten wątek przeglądają: 1 gości
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź
Nombre de Dios

Kapitan z paradise

Wiek: 28
Licznik postów: 390

Nombre de Dios, 15-10-2015, 23:46
Pojęcie jońskiej filozofii przyrody przewija się pod wieloma formami w różnych anime i nie tylko. Temat zaciekawił mnie głównie dlatego, że czytając o tym od razu przypomniałem sobie Naruto. Jeśli dobrze pamiętam to Kishimoto w transformacjach natury poszerza koncepcję Empedoklesa odnośnie poczwórnego Arché o błyskawicę. Dlatego idealnie pasuje na ucznia, bo filozofowie lubią poszerzać lub pogłębiać myśli swoich poprzedników. Nie mam pojęcia który filozof najbardziej zainspirował go do tego. Z jednej strony mamy związanego z wodą Tales'a z Miletu, z drugiej Anaksymenes'a i jego powietrze, do tego dochodzi jeszcze Heraklit z Efezu z ogniem. Wszystkich i tak przelicytował Empedokles z czterema żywiołami. Masashi nie postanawiał być gorszy więc sam dodał coś od siebie Smile Co sądzicie na ten temat? Wzorowanie się na jakimś innym twórcy ze współczesności czy może jednak zainteresowania starożytną filozofią?
frodzio

Nowicjusz

Licznik postów: 12

frodzio, 16-10-2015, 10:31
Chyba szukasz dziury w całym. Poza tym wydaje mi się, że nawet jeżeli miałby się wzorować na filozofach to prędzej korzystałby z nauk mędrców wschodu. Moc ognia, wody czy lodu przewija się w co 2 mandze więc nie ma po co dorabiać do tego jakąś tajemniczą otoczkę.
oskq

Piracki wojownik

Licznik postów: 145

oskq, 16-10-2015, 10:33
Nie wiem czy jest się o co rozpisywać, skoro w Naruto zostało to wprowadzone tylko po to by urozmaicić techniki. Na pewno Kishi nie brał tego od greckich filozofów, znacznie bliżej miał do zwykłej japońskiej teorii żywiołów.

https://en.wikipedia.org/wiki/Five_elem ... philosophy)

Sama Błyskawica jako piąty żywioł jest dla mnie durnym pomysłem, cztery to dość; znacznie lepiej zrobili to w Avatarze (świetna seria, polecam), gdzie wytwarzanie błyskawicy to rozwinięcie władania Ogniem, poprzez mistrzowską manipulację energią. Inna ciekawa rzecz to fakt, że żywioły aż tak bardzo nie "pokonują" się nawzajem, za to Avatar ma spory problem z nauczeniem się żywiołu sobie przeciwnego.

Im więcej żywiołów tym generalnie mniej logiki, patrz -> Pokemony Big Grin

A jeśli lubisz śledzić różne tego typu motywy i ciekawi cię skąd się coś wzięło, to polecam linki poniżej. Wymagany angielski.

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... erScissors
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... ntalPowers

I ogólnie motywy z Naruto:

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Naruto/TropesAtoK
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Naruto/TropesLtoZ
Nombre de Dios

Kapitan z paradise

Wiek: 28
Licznik postów: 390

Nombre de Dios, 16-10-2015, 14:38
oskq napisał(a):A jeśli lubisz śledzić różne tego typu motywy i ciekawi cię skąd się coś wzięło, to polecam linki poniżej. Wymagany angielski.

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... erScissors
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... ntalPowers

I ogólnie motywy z Naruto:

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Naruto/TropesAtoK
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Naruto/TropesLtoZ

Dzięki, właśnie o coś takiego mi chodziło, na pewno poczytam sobie. Nie jestem zbyt bardzo zorientowany jeśli chodzi o kulturę dalekiego wschodu, więc dlatego napisałem o grekach, bo ich znam i jako filozofowie są podawani na początku.
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź