Powstanie kraju Wano.
Ten temat nie posiada streszczenia.
Aktualnie ten wątek przeglądają: 1 gości
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź
PraiseTheSun

Szczur lądowy

Licznik postów: 4

PraiseTheSun, 10-03-2021, 12:41
Czy ktoś zadał sobie pytanie czym jest kraj Wano? Jak powstał? Skąd się wziął? Pewnie tak, ale nie wiem czy ktoś próbował odpowiedzieć na te pytania, więc wam powiem.
Aby do tego dojść najpierw musicie wiedzieć, że Wano, tak jak widać na obrazku
Spoiler

[Obrazek: iceJ5F0.png]

zostało stworzone z kilku różnych części, łatwo policzyć, ze składa się z 6 wysp. Skąd wzięły się te wyspy? Dlaczego w kraju tym jest kilka różnych pór roku jednocześnie? Pewne wskazówki co do tego dostaliśmy już wiele lat wcześniej, ale po kolei.

Wielu z was, którzy bardziej interesują się OP, wiedzą, że na ziemi istniała kiedyś rasa mega-olbrzymów, a jako pierwszego z nich widzimy Oarsa, olbrzyma znacznie większego niż zwykły gigant. Nazywa sie go "continent-pullerem" (ang. ciągnący kontynenty, można to tłumaczyć również jako ciągnący/pchający kraje/krainy)
Spoiler

[Obrazek: rMiuYjX.jpg]

Podczas Thriler Bark Arc Moria wspomina o tym, że odnalazł ciało Oarsa w kraju zimy, konkretnie było to Ringo, jeden z regionów. Skąd o tym wiemy? Jest to dość oczywiste po przeczytaniu Flashbacku Odena, gdzie znajduje się informacja o tym, że Moria odbył bitwe przeciw Kaido właśnie w Wano oraz patrząc na mapę Wano - Ringo to zimna kraina. Będąc tam, odnalazł zarówno Oarsa, który został zamrożony i zabrał go na swój statek ORAZ słynnnego wojownika z kraju Wano - Ryuumę. Z Mangi dowiadujemy się, że Ringo to miejsce, w którym spoczywa wiele różnych wojowników, znajduje się tam masa grobów, tam też leżał legendarny samurai Ryuuma, „porwany” przez Morię. (kiedy Zoro walczy z Onimaru - a jest to właśnie w Ringo, dowiadujemy sie, że w tym miejscu spoczywał Ryuuma)

Możliwe, że Oars był tam też bez powodu, nie ma to większego znaczenia, ale pozwalam sobie tutaj na odrobine wyobraźni (zaznaczam, że nie ma to większego znaczenia na tle całej teorii) - z mangi możemy dowiedzieć się, że Oars był poszukiwaczem przygód i podróżnikiem (poza tym, że miał złą sławę potwora), a do Wano wybrał się on poszukując informacji na temat przeszłości swojego ludu, możliwe więc, że podążając za śladami dotarł on do Wano, gdzie zginął jego przodek, ale o tym później.
Wszyscy znamy Little Oarsa Juniora, mega-olbrzyma, który zginął w bitwie Marineford. Wiemy, że był on dalekim potomkiem Oarsa. Wiemy również, że Little Oars Junior był znacznie mniejszy od poprzednika (jako ciekawostka, Ace nauczył się pleść słomiane kapelusze w kraju Wano, a następnie taki właśnie kapelusz podarował Juniorowi) Z informacji, które można łatwo znaleźć wiemy, że Junior miał 60 metrów wzrostu, a Oars 67, wynika to z tego, że w trakcie ewolucji i z czasem rasa mega-olbrzymów zaczęła się kurczyć. Teraz dowiecie sie dlaczego napisałem, że Oars zginął w kraju Wano i dlaczego szukał śladów swojego poprzednika - innego mega-olbrzyma, tego który połączył wyspy i stworzył kraj Wano, a którego pozostałości zobaczyć możemy na wyspie Onigashima.
Kiedy pierwszy raz widzimy Onigashime w jej okazałości widzimy wielką czaszkę oraz ogromny miecz samurajski,
Spoiler

[Obrazek: 9uuBeUr.jpg]

Teraz przejdźmy do sedna - przedstawiony mega-olbrzym był tak naprawdę oryginalnym mega-olbrzymem i continent-pullerem czyli tym, który tworzył nowe kontynenty.
Po wielkiej wojnie w pustym wieku, wszedł w sojusz z ludźmi Wano oraz pomógł im połączyć kilka wysp w jedej kraj, tak aby łatwiej było się im obronić przed nowo utworzonym Światowym Rządem. (Wtedy właśnie kraj ten został "zamknięty", z pokolenia na pokolenie klan Kozuki przekazywał umiejętność czytania Poneglyphów, które zostały z resztą przez ten klan stworzony i właśnie w celu ochrony tej umiejętności odgrodzili sie od wpływów z zewnątrz)
Dlaczego tak myślę? Mam kilka bardzo dobrych argumentów - na obrazku tutaj
Spoiler

[Obrazek: 1ODxc3m.jpg]

widzimy, że kilka pokoleń wstecz w kraju Wano było 5 klanów, które służyły Kozukim, przed połączeniem Wano w jeden kraj, każdy Daimyo rządził jednym kawałkiem, a Kozuki rządzili tym po środku - szóstym. Wszystko to składa się w logiczną całość.
800 lat temu w trakcie wielkiej wojny mega-olbrzym zawarł pakt z ludźmi tych krain, połączył ich wyspy w jeden kraj (dokładnie widać, że Wano nie składa sie w całości z jednego lądu tylko każda wyspa jakby przylega do drugiej, a z jednej na drugą można przedostać się tylko mostem, co tylko umacnia moją teorię oraz wyjaśnia dlaczego na każdej z wysp panuje inna pora roku), powstały wtedy Poneglyphy i Wano zamknęło się przed wpływami z zewnątrz oraz wzmocniło obronę przed nowo utworzonym Światowym Rządem. Nie wiadomo dlaczego akurat Kozuki zostali przywódcami całego Wano, być może było to zadecydowane w wyniku głosowania, a może po prostu Kozuki mieli inne powiązania ze Starożytnym Królestwem, które zostało zniszczone w trakcie 100-letniej wojny, tego dowiemy się pewnie dopiero za pare lat.
Mega-olbrzym, który pomógł stworzyć kraj Wano zginął niedaleko i utworzył wyspę Onigashima. Według mnie istota ta, która była tak wielka (ciężko opisać jego skale, ale samo to, że sama jego czaszka tworzy wielką wyspe mówi nam jak był on ogromny), kiedy umarła rozłożyła się w naturalnym procesie, jego ciało utworzyło całą wyspę, a na jej szczycie spoczęła sama czaszka oraz samurajski miecz, w ten oto sposób powstała Onigashima. (nie znam japońskiego, ale wiem, że Oni to istoty z japońskiej mitologii, rogate bestie, być może Oni-gashima to jakaś gra słów, której znaczenia dowiemy się kiedyś)


od razu rozwieje kilka wątpliwości, które pojawiły się kiedy opisałem swoją teorię na Discordzie
1.Dlaczego nie widzieliśmy nigdy więcej tych mega-olbrzymów? - po pierwsze, zakładam, że istot tych nie było wiele więc naturalnie ciężko napotkać ich pozostałości, po drugie, było to ponad 800 lat temu, w międzyczasie ich ciała po prostu się rozłożyły i rozpadły np. Oars (mimo, że znacznie mniejszy) zginął setki lat temu, a jego ciało zachowało się tylko dlatego, że umarł w miejscu, gdzie było zimno i jego ciało nie rozłozyło się.
2.Dlaczego taka różnica w rozmiarach? - jak napisałem w swojej teorii, Oars był znacznie większy niż Little Oars Junior, z czasem, ze względu na złe warunki itd. (tak jak w ewolucji) następni continent pullerzy po Oarsie zaczeli maleć, stosujac sie do tego można założyć, że pierwotni continent pullerzy byli znacznie, znacznie więksi niż Oars, a następni ze względu na złe warunki ewolucyjne maleli. Możliwe też, że istota, która "stworzyła" Wano to zupełnie inna rasa niż Oars
3.Dlaczego mega-olbrzym pomógł ludziom Wano? Nie mam na to dobrej odpowiedzi, jest to zwykłe gdybanie oraz moje opieranie się na bardzo starej i znanej teorii, która mówi, że Red Line zostało stworzone właśnie przez rase takich mega-olbrzymów (wtedy ta teoria mówiła, że byli wielkości Oarsa, ale jest to wątpliwe patrząc na to, jak wielkie jest Red Line), a kiedy wykonali swoją pracę zostali zdradzeni przez Światowy Rząd, jeden z nich uciekł oraz pomógł ludziom Wano obronić się przed ŚR, wiedząc jak okropna jest to organizacja i wiedząc, że Kozuki są w stanie zapisać historie 100-letniej wojny postanowił im pomóc
4.Co to jest continent puller i skąd się wzieło - nie jest to mój wymysł, jest to nazwa wymyślona przez samego Odę (oczywiście nie po angielsku, jest to jedynie tłumaczenie z japońskiego na angielski, a ja używam tej nazwy, bo mangę czytałem w tym właśnie języku). Również jeden z użytkowników Discord wyjaśnił 
Cytat:W oryginale jest 国引き - Kunihiki - Czyli ciągnący kraje
a każde angielskie tłumaczenie mangi podaje nam właśnie continent puller, według mnie sens jest ten sam nie ważne czy mówimy o ciągnącym kraje, ciągnącym kontynenty, pchającym kontynenty itd. znaczenie jest to samo


Na sam koniec napiszę, że jestem dumnym autorem tej teorii. Myślę, że to co tutaj ułożyłem z poszlak i tego, co mamy podane w mandze ma solidne ręce i nogi, lecz nie uważam swojej teorii za prawdę objawioną, zapraszam do krytykowania.
Odachi

Sogeking 2022

Licznik postów: 811

Odachi, 10-03-2021, 14:17
Ciekawa teoria, skoro sam ją poskładałeś, to rzeczywiście szacun. Jako argument co do istnienia rasy olbrzymów podpowiem, że widzieliśmy już wyspę w kształcie czaszki - ta na której Buggy szukał skarbu Kapitana Jonesa. Co prawda tamta wyspa nie miała rogów, ale może to był egzemplarz kobiecy.

PS Przy okazji szukania "fotki" tej wyspy trafiłem na teorię, że to właśnie na Onigashimie znajduje się skarb Jonesa.

PPS Jeżeli powyższe jest prawdą i ten skarb to w rzeczywistości góra złota, to już wiadomo co Enel tam robi Wink
A poza tym uważam, że Sanji musi odejść...
PraiseTheSun

Szczur lądowy

Licznik postów: 4

PraiseTheSun, 10-03-2021, 14:21
(10-03-2021, 14:17)Odachi napisał(a): Ciekawa teoria, skoro sam ją poskładałeś, to rzeczywiście szacun. Jako argument co do istnienia rasy olbrzymów podpowiem, że widzieliśmy już wyspę w kształcie czaszki - ta na której Buggy szukał skarbu Kapitana Jonesa. Co prawda tamta wyspa nie miała rogów, ale może to był egzemplarz kobiecy.

PS Przy okazji szukania "fotki" tej wyspy trafiłem na teorię, że to właśnie na Onigashimie znajduje się skarb Jonesa.

PPS Jeżeli powyższe jest prawdą i ten skarb to w rzeczywistości góra złota, to już wiadomo co Enel tam robi Wink

damn. Nigdy zupełnie nawet nie zwracałem na to uwagi, aż znalazłem ten chapter o którym mówisz (233)
Spoiler

[Obrazek: 0233-008.png]
[Obrazek: 0233-009.png]

wuzzek

Legendarny pierwszy oficer

Wiek: 26
Licznik postów: 1,367

wuzzek, 10-03-2021, 16:05
tak na prawdę redline to  te olbrzymy, które użyły haki zbrojenia na całym swoim ciele i ustawiły się w rzędzie ( if u know what i mean) Big Grin
[Obrazek: jhin-animated.gif]
niudeb

Król Piratów

Licznik postów: 4,474
Miejscowość: Isola

niudeb, 10-03-2021, 16:36
Generalnie wykonales kawał dobrej roboty PraisetheSun  ( w sumie brzmi dla mnie jak nazwa jakiejs sekty) witaj na forum Tongue .

https://www.youtube.com/watch?v=So5hTxKmPrA ??? @Mordoc  @ARRRGH  czyzby pieniacz pod koniec Tongue

do konkretów to:

Pomysł, ze z jakiegos najwiekszego giganta utworzono wyspe bardzo fajny. W sumie kilka takich wysp wielkimi czaszkami mozna znalezc. No to, ze wano to kilka wysp polaczone w jedno+ cala reszta tez sie ladnie uklada. Brzmi to sensownie dla mnie.
(10-03-2021, 12:41)PraiseTheSun napisał(a): 3.Dlaczego mega-olbrzym pomógł ludziom Wano? Nie mam na to dobrej odpowiedzi, jest to zwykłe gdybanie oraz moje opieranie się na bardzo starej i znanej teorii, która mówi, że Red Line zostało stworzone właśnie przez rase takich mega-olbrzymów

Ale z tym Redline, ktokolwiek to wymyslil, to brzmi to mi juz bardzo absurdalnie.  By zbudowac cos takiego, to i te Mega-olbrzymy by nie starczyly, nie wiem jaka moca i technologia by trzeba byloby to zrobic. To juz tylko chyba stworca swiata, albo bóg bylby w stanie zrobic Tongue .

Moze bedziemy mieli retrosy ze stworzenia swiata Tongue i sie okaze, ze mega-olbrzymy to pierwotni mieszkancy swiata op Tongue ? a potem sie ich stworca zdenerwowal i przerobil wszystkich na sciane redline. W to juz predzej uwierze niz, ze sami budowali redline.
[Obrazek: il_340x270.2655346462_d9ok.jpg]


Spoiler

[Obrazek: jotaro.png]

 
Mordoc

Pan Ciemności

Licznik postów: 4,640

Mordoc, 10-03-2021, 21:00
@PraiseTheSun co teoria, to lepsza. 
Powiem tak, jeśli Oda nie zrobi czegoś takiego, to chyba będę pisać do Ciebie, żeby usłyszeć Twoją wersję zakończenia OP Smile

Ogólnie Twoja teoria naprowadziła mnie na inny trop.
Po pierwsze, co jeśli te giganty kontynentalne, to tak naprawdę ludzie (lub przedstawiciele innej z ras np. Hannyabal, Magellan), którzy zostali zostali powiększeni przez jakąś moc lub technologię. Możliwe, że ich działalność miała miejsce w pustym wieku i to jeden z powodów nałożenia taboo na ten okres.
Skoro się kurczą, to po prostu wraz z pokoleniami wracają do swoich naturalnych rozmiarów. Lub jest to przejaw ewolucji - mało miejsca, to się zmniejszamy.
Chyba nie bez powodu była mowa o wątki gigantyzacji w trakcie Punk Hazard oraz Whole Cake Island?

Kolejna sprawa - Zounisha.
Skoro Wano może być powiązane z Continent Pullerami, a Zou jest powiązane z Wano, zaś sama Zounisha jest także ogromna, to może któryś z tych olbrzymów wydał jej ten rozkaz? Co jeśli Joy Boy był jednym z kontynentalnych? W końcu mieliśmy przykład Jaguara D. Saulo, że D. nie ograniczali się do jednej rasy.
 
(10-03-2021, 16:36)niudeb napisał(a): https://www.youtube.com/watch?v=So5hTxKmPrA ??? @Mordoc  @ARRRGH  czyzby pieniacz pod koniec  ? 
A w 41 sekundzie Shambler wystawia ryj :p
 
(10-03-2021, 16:05)wuzzek napisał(a): tak na prawdę redline to  te olbrzymy, które użyły haki zbrojenia na całym swoim ciele i ustawiły się w rzędzie ( if u know what i mean)
Miałem podobne skojarzenie xDD
Spoiler

[Obrazek: UAMELnu.png]

Spoiler

[Obrazek: 05onfire1_xp-jumbo-v2.jpg]

Pekomamushi

Piracki wojownik

Licznik postów: 169

Pekomamushi, 13-03-2021, 15:39
(10-03-2021, 12:41)PraiseTheSun napisał(a): 3.Dlaczego mega-olbrzym pomógł ludziom Wano? Nie mam na to dobrej odpowiedzi, jest to zwykłe gdybanie oraz moje opieranie się na bardzo starej i znanej teorii, która mówi, że Red Line zostało stworzone właśnie przez rase takich mega-olbrzymów (wtedy ta teoria mówiła, że byli wielkości Oarsa, ale jest to wątpliwe patrząc na to, jak wielkie jest Red Line), a kiedy wykonali swoją pracę zostali zdradzeni przez Światowy Rząd, jeden z nich uciekł oraz pomógł ludziom Wano obronić się przed ŚR, wiedząc jak okropna jest to organizacja i wiedząc, że Kozuki są w stanie zapisać historie 100-letniej wojny postanowił im pomóc

To mnie najbardziej zainteresowało, ostatnio przeczytałem Mitologię Nordycką Neila Gaimana i jest mit Nordycki który przypomina ową sytuacje.
Giganci bazowani są na mitologii Nordyckiej oraz na wikingach (nie jest to żadna tajemnica skoro istnieje nawet postać o imieniu Loki, a statki to drakkary)

Istnieje mit który opowiada o stworzeniu muru wokół Asgardu, jeden z lodowych gigantów miał wykonać mur w okresie kilku pór roku, a jeżeli się wyrobi miał dostać Freye za żonę oraz otrzymać słońce i księżyc.
Oczywiście kiedy to już kończył budowę muru został zdradzony przez bogów, a przez intrygę Lokiego nie udało mu się skończyć muru na czas (tam został chyba dosłownie jeden bloczek do położenia), czyli zbudował im ogromny mur za darmo, a w zamian jeszcze został poczęstowany ciosem z Mjolnira.
Skojarzyło mi się to właśnie z budowaniem Red Line przez pradawnego olbrzyma.
Polecam przeczytanie tego mitu ma całkiem ciekawą puentę.
Mordoc

Pan Ciemności

Licznik postów: 4,640

Mordoc, 13-03-2021, 18:19
(13-03-2021, 15:39)Pekomamushi napisał(a): Polecam przeczytanie tego mitu ma całkiem ciekawą puentę.
Jakby ktoś chciał, to jest w wersji 4-minutowego filmiku.
https://www.ted.com/talks/alex_gendler_t...l#t-189695
To pierwsze co znalazłem i dalej już nie chciało mi się szukać Smile

Aha, czyli to mit o:
Spoiler

pochodzeniu Sleipnira Smile

Spoiler

[Obrazek: UAMELnu.png]

Spoiler

[Obrazek: 05onfire1_xp-jumbo-v2.jpg]

Odachi

Sogeking 2022

Licznik postów: 811

Odachi, 23-02-2022, 00:31
Nadrabiam sobie OP po polsku i w rozdziale 604, gdzie Nami tłumaczy prądy morskie mowi:
Red Line jest tak na prawdę ciągiem połączonych ze sobą wysp. Są wśród nich zarówno letnie jak i zimowe...

Całkiem ładnie pasuje to do teorii o Wano Smile
A poza tym uważam, że Sanji musi odejść...
Primkin3

Wilk morski

Wiek: 27
Licznik postów: 92

Primkin3, 23-02-2022, 12:01
Wszystko o czym pisałeś świetnie się ze sobą łączy, szacun za rozkminę Big Grin Ja chciałbym jeszcze do tego dodać ciągle wplatany na wano wątek Oni. Plaga Queena nazywała się Ice Oni, Kaido i Yamato to hybrydy Oni. Rogi w załodze Kaido. Kaidou jest na Wano "Ponieważ to Wano". Oni-gashima i wielka czaszka. Coś musi być tu na rzeczy Smile

EDIT: Przypomniało mi się jeszcze o Numbersach, którzy też mają wiele wspólnego z oni.
[Obrazek: hqdefault.jpg]
Odachi

Sogeking 2022

Licznik postów: 811

Odachi, 23-02-2022, 22:21
Ciąg dalszy... w rozdziale 605, na dnie morza tuż przy Red Line leży szkielet. Może to częściowo kwestia perspektywy, ale średnica czaszki na oko 3-4 razy większa niż długość Sunny'ego (niech będzie 3, to razy 39 m daje prawie 120 średnicy czaszki).
A poza tym uważam, że Sanji musi odejść...
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź