Narracja
Ten temat nie posiada streszczenia.
Aktualnie ten wątek przeglądają: 1 gości
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź
Sturmir

Wiceadmirał

Wiek: 27
Licznik postów: 1,484
Miejscowość: ECCLES MASTERRACE!

Sturmir, 24-02-2016, 04:10
Piszę ten temat tutaj bo w sumie nie wiem gdzie indziej mógłbym go umieścić. Pbf huntera ruszył z rozgrzewką a ja chciałbym poruszyć pewną kwestię, która mnie nieco zastanawia. Otóż chodzi o formę narracji swoich wydarzeń. Większość zdaje się pisać swoje posty w pierwszej osobie nadając narracji bardziej osobisty przekaz i opisując wszystko na zasadzie 'co właśnie robię' czy 'co właśnie czuję'. Jednak mi się wydaje, że narracja w trzeciej osobie daje znacznie większe pole do manewru gdyż mogę dowolnie opisywać wszystko co dzieje się dookoła mojej postaci, swobodnie opisywać detale jak np. drobne gesty oraz dawać im bardziej wyrazisty kontekst/przekaz , aby pozostali gracze mogli lepiej zareagować na opisywane przeze mnie wydarzenia. A wy co wolicie?
Gri

Imperator

Licznik postów: 2,567

Gri, 24-02-2016, 04:31
Hmm, można to łączyć w pewnym sensie.
Można napisać, że "rozejrzałem się. Wkoło latało to i to, gdzieś tam było coś tam. Obok drzewa przeleciał motylek o niebieskich skrzydełkach".
Właściwie prawie wszystko da się tak przerobić, pozostawiając narrację w 1 osobie.

Ja bardzo lubię tak pisać, w pbf HxH próbowałem zacząć inaczej, ale niewłaściwe to dla mnie jest. Odgrywając postać opisuję to co ona widzi, czuje, myśli. Jeśli nie mogę przełożyć czegoś na narrację 1 osobową korzystając z wyrażeń typu "spojrzałem, zobaczyłem, poczułem, pomyślałem, dostrzegłem" i cała reszta, to mi się to kłóci z moim postrzeganiem PBF'a. Tak ja na to patrzę.
Sturmir

Wiceadmirał

Wiek: 27
Licznik postów: 1,484
Miejscowość: ECCLES MASTERRACE!

Sturmir, 24-02-2016, 04:43
Dochodzi jeszcze ten problem, że nie wszystko co dana postać myśli mogę użyć w grze. Działa to na zasadzie, że nie czytam w myślach więc moja postać nie powinna wiedzieć o tym co inna postać myśli. Ale z drugiej strony jest to częścią narracji czyjejś wypowiedzi więc mam się domyślać, co moja postać teraz wie a co jest częścią narracji bądź jest informacją tylko dla bufy. Tak samo opisy miejsc i zdarzeń. Jeśli opisuje je twoja postać to mam zakładać, że są to obiektywne opisy, jak najbardziej przystępne dla pozostałych graczy czy subiektywne opinie i założenia twojej postaci. Np. co jeśli twoja postać jest daltonistą? Będziesz normalnie opisywać kolory, których przecież nie widzisz? :V
Gri

Imperator

Licznik postów: 2,567

Gri, 24-02-2016, 14:06
Big Grin Ciekawa sprawa, bo według mnie właśnie większy problem tego typu jest w narracji 3 osobowej.

Dobrze mówisz, Twoja postać nie powinna wiedzieć, co myśli inna. Dlatego jedyne informacje jakie ma to to co widzi/słyszy (lub to co poda nam prowadzący grę). Ale tak samo sprawa wygląda jakby korzystać z narratora 3os.
Przykładowo:
- O nie! - krzyknąłem przerażony, gdyż bardzo bałem się spotkania z Krzyśkiem.
- O nie! - krzyknął przerażony Paweł. Chłopak bardzo bał się spotkania z Krzyśkiem.

W obu przypadek jedyne co wie postać będąca obok, to że Paweł (o ile zna jego imię) krzyknął "o nie" i brzmiał na przerażonego. Nie wiedzą, że boi się spotkania z Krzyśkiem.

Mam nadzieję, że wybaczysz mi posłużenie się fragmentem Twojego posta, dla przykładu:
" Yvnorak sztywno gapił się przed siebie starając nie zwracać uwagi na dwójkę zagadujących go osób."
Nie oznacza to, że reszta graczy od razu wie, że Yvnorak nie chce z nimi gadać, mogą stwierdzić, że się zawiesił, coś mu się stało, przypomniał sobie coś przerażającego, albo jest zły na jedną z zagadujących go osób. To już do reszty graczy należy jak zinterpretują zachowanie.

Cytat:Tak samo opisy miejsc i zdarzeń. Jeśli opisuje je twoja postać to mam zakładać, że są to obiektywne opisy, jak najbardziej przystępne dla pozostałych graczy czy subiektywne opinie i założenia twojej postaci.
Zawsze wszystko co opisują nasze postacie jest założeniami naszych postaci i jest subiektywne. Jedynie Buffa, jako prowadzący grę pisze obiektywne opisy, przystępne dla pozostałych graczy.
Np. Buffa może napisać, że zobaczyliśmy ogromną wieżę, na którą żadnym sposobem nie da się wspiąć z zewnątrz. Wtedy każdy z naszych graczy wie, że się nie da i już, zapewne prowadzący grę chce, by wejść środkiem.
Natomiast jakby Buffa napisał tylko, że wieża była ogromna, a potem Twoja postać w narracji stwierdziłaby, że wieża jest tak ogromna, że żadnym sposobem nie dało się na nią wspiąć z zewnątrz, to nie oznacza to koniecznie prawdy. To jest wtedy tylko założenie Twojej postaci. Dodatkowo, póki Twoja postać nie powiedziałaby reszcie graczy, że uważa, że na wieże nie da się wspiąć po ścianach, my nie wiedzielibyśmy, że taka jest jej opinia.

Cytat:Np. co jeśli twoja postać jest daltonistą? Będziesz normalnie opisywać kolory, których przecież nie widzisz? :V
Opisuje kolory tak, jak widzi je moja postać. Jeśli byłaby daltonistą i nie rozróżniała kolorów, to bym nie mógł napisać, że kwiatek jest niebieski, bo moja postać nie umiałaby nazwać tego koloru.
Natomiast jeśli moja postać nie jest daltonistą i poda komuś granatowy kwiatek, to można założyć, że faktycznie kwiatek który mu podaje jest granatowy(ew. dla tego kogoś może być antracytowy :d).
CCORD

Gorosei

Wiek: 25
Licznik postów: 4,965
Miejscowość: Siedlec :]

CCORD, 24-02-2016, 19:53
Jest pewna zaleta w pisaniu w 1 osobie - w 3 osobie łatwiej o powtórzenia (przy opisywaniu działań swojej postaci).
Poza tym, sam Bufa pisał że on woli 1 osobę. No i na żywo jak grasz w dnd to na ogół mówisz "robię to i to" a nie "moja postać robi to i to". Przynajmniej moi gracze tak robią. Przekonałem ich do myślenia, że oni nie są ludźmi sterującymi postaciami, tylko postaciami we własnej osobie. Zwiększa to immersję i pozwala się bardziej przywiązać do bohatera.
 
Sturmir

Wiceadmirał

Wiek: 27
Licznik postów: 1,484
Miejscowość: ECCLES MASTERRACE!

Sturmir, 24-02-2016, 19:56
Sam już nie wiem co lepsze. Z jednej strony @CCORD masz rację, ale z drugiej strony pisanie w 3 osobie to swego rodzaju zabawa w pisarstwo co samo w sobie jest niezłą zabawą (choćby ta walka z powtórzeniami). Dodatkowo moja postać i jej moc może mi sprawiać trochę problemów przy opisywaniu czynności w pierwszej osobie, bo przez sporą część czasu będzie mnie 'dwóch'. Czyli mam pisać w drugiej osobie? :X
CCORD

Gorosei

Wiek: 25
Licznik postów: 4,965
Miejscowość: Siedlec :]

CCORD, 24-02-2016, 20:17
Pisząc np. opowiadanie pisałbym w 3 osobie. PBF i RPG jest jednak dla mnie czymś innym, gra fabularna polega w końcu na wczuwaniu się Big Grin
Rozumiem też przewagi pisania w 3 osobie, jednak gdy się przyzwyczaisz to powinno być ok.
 
Sturmir

Wiceadmirał

Wiek: 27
Licznik postów: 1,484
Miejscowość: ECCLES MASTERRACE!

Sturmir, 24-02-2016, 20:18
Może już grając na żywo spróbuję w pierwszej osobie. Na razie w rozgrzewce dokończę w trzeciej osobie.
chucky

Admirał

Licznik postów: 2,727

chucky, 24-02-2016, 20:25
Obie wersje mają swoje plusy i minusy. Najważniejszym plusem 1os. narracji jest uniemożliwienie innym czytania nam w myślach (iykwim - "poczuł niesamowity ból w lewej ręce" i druga osoba już wie, w co celować). Najważniejszym plusem 3os. jest możliwość doprecyzowania tego, co się dzieje. Jedno jest pewnie - dziwnie to wygląda, kiedy każdy pisze po swojemu. Wypadałoby to ujednolicić.
[Obrazek: tumblr_ojg7flg58r1tvlw71o1_500.gif]
Gri

Imperator

Licznik postów: 2,567

Gri, 24-02-2016, 21:25
Mi szczerze mówiąc nie przeszkadza, jak jedni piszą w 1os, a inni w 3os. Samemu ciężko mi w pbf'ie pisać w 3os, dlatego jeśli komuś równie ciężko byłoby pisać w 1os, to imo lepiej, niech zostanie przy swoim przyzwyczajeniu, niż żeby miał się męczyć.
Kj52

Kapitan z nowego świata

Wiek: 31
Licznik postów: 488

Kj52, 25-02-2016, 01:06
Niech każdy pisze po swojemu, najlepiej jak potrafi. Nie ma dla mnie różnicy czy piszecie w pierwszej osobie, czy w trzeciej - ważne jest żeby wasza wypowiedź była przyjemna do przeczytania i żeby wnosiła coś do rozgrywki..
PBF HxH: Ari McMorf, 16 lat, Emiter.
PBF OP: Ikar Stormwatcher, 24 lata, użytkownik DF.

Nie bój się, nie jest źle, nowy dzień wstanie rano
I Ty też, tyle że tym razem nie daj za wygraną
Trzeba chcieć by siłę mieć jak lew, więc śmiało
Zaciskaj pięść cokolwiek by się nie działo
Subskrybuj ten wątek Odpowiedź